10 Temmuz 2013 Çarşamba

Evden Eve Taşınmak..ve dikkat edilecekler...

   Taşınmak öyle zor ki öncelikle taşınılacak evin temizliği, bulunulan evin toparlanması, taşıma firmasının başında hop oturup hop kalkılması, terkedilen evin(kiracı iseniz) badana, hasar maliyetlerinin tespiti ve ödenmesi, eşyalar taşındıktan sonra ortaya çıkan hasarların tespit edilmesi, her açılan kolide yüreği ağıza getirecek herhangi bir durumla karşılaşma ihtimali , taşıyan vatandaşların tertemiz yapıp parlattığınız evi ayakkabılarıyla girip yaptığınız onca temizliği mahvetmesi, vatandaşlar gittikten sonra yanlış odalara konulan eşyaların doğru odalara yerleştirilip, hangi eşyanın nerelere yerleştirileceğinin planlanması, yerleştirilmesi, storların takılması, kornejlerin yaptırılması, tekrar temizlik ve bu arada olmayan doğalgaz, arada sırada kesilen elektrik, Ramazan gelmeden tam işleri bitirecekken kesilen ve iki gün gelmeyen sular. Ve taşınmanın bilançosu; koltuğun arka üst deri kısmının yırtılması, kırılan bir lamba, kırılan güveç tenceresi, çizilen fayanslar...Ve bütün bir hasarı karşılama sözü veren bir firma. Offf ooffff ne çektin be Rukiyeee.
    Evet buradan şunu çıkarabilirz ki, taşınırken en iyi firma ile anlaşmış olsanız dahi insan gücü söz konusu olduğu için illa ki hasarlar oluyor. Önemli olan taşıma firmasının yapmış olduğu hasarların arkasında durabilmesi ve düzeltmek için elinden geleni yapması. Gerçekten yapmış olduğunuz onca iş güç yıpratmıyor da  taşınırken ortaya çıkan süpriz hasarlar çok üzüyor insanı.Sonuçta ne mi oldu? Hasar tespitine gelen arkadaş gelirken kırılan lambamızı almıştı bile. Koltuk maliyeti çıkarıldı ve ödemesi yapılacak bekliyoruz.:)))
Ama ben güveniyorum bir kaç güne yapılacak ödeme. :))) Tamam birkaç güne yazacağım yapılıp yapılmadığını::))  Allah kimseyi sürekli taşınmak zorunda bırakmasın duasıyla  da noktayı koyuyorum.   EVet para hesaba geçmiş bugün itibarilen.(12.7.2013) taşıyan firmanızda reklamını yapabilirim artık. ProTrans firması. Sloganı biz hassas taşırız. Hassas taşıdığı pek söylenemese de taşıma sonrası oldukça hassaslar .
       Aklıma evlenmeden önce ev taşımamız geldi de güzel bir örnek olur diye yazmak istedim. Babam o zaman bir firmaya anlaşmıştı ve taa  o zaman 300tl bir fiyat söylemişlerrdi. Neyse gün belirlendi geldiler 5-6 kişi yerleştirdiler kamyona ve eşyalar sığmadı dediler ki bu eşyalar sığmadı bir kere daha gidipgeleceğiz dolayısıyla 300 tl daha istiyoruz. Ölür müsün öldürür müsün? Bırakın gidin diyemiyorsun eşyalar kamyonda, yok öyle anlaşmadık  diyemiyorsun adamlar öyle konuşulacak tipler değil velhasıl ı kelam iki katına taşınmış oldu eşyalar. O yüzden taşıma öncesinde eksper gönderen firmalara anlaşmakta fayda var. Evinize gelipbirgüzel yazıp çiziyorlar taşınacakları ve ona göre fiyat veriyorlar.
     Daha öncesinde taşıyan firma o kadar profesyoneldi ki herşeyi tek tek sarıp varillere doldurup öyle güzel taşımışlardı ki o taşımdan da aklımda kalan bir kare , evimizin mobilyası baya ağırdı ve kocaman bir konsol ve büfesi vardı. Tek bir kişi kocaman konsolu sırtına alıp 4 . kattan aşağıya indirirken ki o görüntü hiç aklımdan gitmiyor.
    Ayrıca bu taşınma esnasında bir de kardeşimin nişanını da çıkarmış olduk. Allah tamamına erdirsin inş. Ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Taşınırken Dikkat Edilecek Hususlar
 • Eksper gönderen firma bulmak

 • İyi bir taşıma firmasıyla anlaşmak. Evet diğerleriyle aralarında baya bir fiyat farkı oluyor ama en azında içiniz rahat oluyor. Şöyle söyleyim bi %50 kadar fark var fiyatlarda. 
 • Taşındığınız ve taşınacağınız evin taşımasının asansörle yapılıp yapılamayacağını netleştirmek. 
 • Taşımaya nelerin dahil olduğunu öğrenmek. Mesela ankastrelerin yerleştirilmesi, beyaz eşyaların montajı, dolapların montajının yapılıp yapılmayacağı gibi..
 • Eğer fiyat farkı olmuyorsa bulunduğunuz evin eşyalarına özel eşyalarınız hariç dokunmayın derim. Çünkü sizin bir haftada yaptığınız işi onlar 1 saatte hallediyorlar. Ama derseniz ki elleri değmesin siz bilirsiniz.
 • Halılarınızın kılıfa sarılıp sarılmadığını kontrol ediniz.
 • Koltuklarınızın pat patlara sarılıp taşınması için uğraşınız. Özellikle koltuk köşeleri için çok önemli bir nokta. 
 • Buzdolabınız taşınırken tekerlek kısmının ayarlanmasını ihmal etmeyiniz. Çünkü unutuyorlar ve bir güzel fayanslarınızı çizebiliyorlar.
 • Taşıma yapılırken sabah ve öğle yemeklerini de vereceğinizi unutmayınız. 
 • vs.vs.v.s
 • Aklıma gelenler bunlar ... 
3 yorum :

 1. Kuzis hemen hemen 1 ay sonra taşınacak biri olarak hem fikir olarak aydınlatdın hem de hasarlar konusun da icimi kararttın ama bunlar hayatın gercekleri :)) ama iyi oldu çok çok çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Rica ederim kuzişim. İnşa hasarız bir taşınma olur seninki. Allah kolaylık versin şimdiden

  YanıtlaSil
 3. Sagolasin. Allah razı olsun. İnşallah. Git gide gözüm korkuyo dün esimin arkadaşı ve eşi iftara geldiler. Eşi de mümkünse herseyini kendin paketle benim bardaklarımin uçları hep çatlak dedi :)) hayırlısı artık. Korkunun ecele faydası yok diyerek özlü bir sözle kendimi rahatlatayım artık. Napcan ee olacaaaaakkkk diyerek de vasfiye teyzeyle noktayı koyalım. :))

  YanıtlaSil

Zaman ayırıp mesaj yazma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler.
Yorum yazıp alttaki seçenekten anonimi tıklayıp yorumlarınızı yayınlayabilirsiniz.

 

Rukiye'nin Günlüğü Copyright © 2012 Design by Ipietoon Blogger Template