29 Haziran 2012 Cuma

Çiçekten balkonlar..

    Yazın başından beri gezdiğim yerlerde çiçekli balkon keşfindeyim. Öyle hoşuma gidiyor ki balkonların kenarlarından fışkıran, sarkan çiçekler, o güzelim rüzgar gülleri, rengarenk saksılar, aksesuarlar. Hele ki dekorasyon sitelerindeki o güzelim balkon manzaraları.
     Hep niyetlenmişimdir evim olsun balkonumu çiçeklerle donatacağım diye. Ki öyle de oldu yaz geldi uzun uzun saksılar aldım bir güzel. Sonra içlerine çiçekler ektim.Şakayık, minik çiçekler, karanfil,lale, sümbül. Tabi lale ve sümbül bir kere açan çiçekler olduğu için  1-2 hafta gayet güzel cıvıl cıvıl iken bi baktım solmaya başlamışlar.Artık çok sulamaktan mı, güneşten mi, topraktan mı anlayamadım.  Pes etmedim gittim tekrar başka cins çiçekler aldım tabi biraz daha temkinli, sorup araştırarak .Bu kez açelya, sardunya, pıtırcık, petunya, ortanca.Fakat bir kaçı yine soldu. Bu süreçte anladım ki böyle balkonlara sahip olmak kolay olmayacak, biraz daha özverili olmak onların dilinden anlamak gerekiyor. Şu anki izlenimlerime göre en kolay yetişen çiçeklerden biri sardunya, biri de petunya. Diğerlerine göre daha dayanıklılar en azından. Ortancamla da iyi anlaşıyoruz şimdilik. Bir de begonyam vardı bir senedir büyüsün diye gözünün içine baktığım. Yerini mi değiştirmedim, saksısını mı değiştirmedim neler yaptım ettimse bi türlü büyümedi. Ama hep suladım. En son kuş gübresi koydum dibine birazcık baya bi canlandı çiçek üstüne çiçek açıyor şu günlerde maşallah:)) Benim için önemi büyüktü çünkü doğum günümde eşimin  'doğum günün kutlu olsun' diyerek elime tutuşturduğu hediyemdi. O yüzden önemi çok büyük çooook:)))
     Evet konumuza gelecek olursak neymiş? sulama, güneş, birazcık kuş gübresi ve özveri olunca oluyormuş.
      Şimdi de gezerken çektiğim balkon fotolarını paylaşayım sizlerle..Bakalım beğenecek misiniz...Tunalı'da bir balıkçı..


Artık bi yemek ısmarlarlar herhalde.
Tabi ilerde çok ziyaretçimiz olduğu zaman :))


Bu balkona bayıldım. ne ararsan var, cıvıl cıvıl


sarkan çiçekler


Betül Gürlük arkadaşımızın terası.
Çiçeklerin arasında çok güzel bir kahvaltı keyfi yaşattı bize.


Bunun konumuzla bir alakası yok ama çok hoşuma gitti
paylaşmak istedim:))


Bu da benim ortancam büyüyecek , kocaman olacak inş. Maşallah


Balkonum çiçeklerim henüz çıkmamışken.
Aslında bu fotoyu sandalyelerini süslemek isteyenlere  fikir olsun diye paylaşmak istedim.
İnce uzun şeritler halinde kestiğiniz rengarenk kumaşları sandalyelerinize dolayıp böyle bir görüntü elde edebilirsiniz. Sandalyelerin diğer tarafını özellikle kaplamadım ki farklı bir tasarım olsun istediğim için ...yoksa kumaş yetmediğinden falan değil:))0 yorum :

Yorum Gönder

Zaman ayırıp mesaj yazma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler.
Yorum yazıp alttaki seçenekten anonimi tıklayıp yorumlarınızı yayınlayabilirsiniz.

 

Rukiye'nin Günlüğü Copyright © 2012 Design by Ipietoon Blogger Template