6 Nisan 2012 Cuma

Haftasonu kaçamağı Beypazarı...

       Geçen hafta sonu bir anlık kararla Beypazarı'na gitme teklifinde bulununca eşim, gezmeyi seven biri olarak itirazsız hemen kabul ettim ve yola koyulduk.
       Beypazarı Ankara'ya yaklaşık 45 dk -1 saat'lik uzaklıkta şirin mi şirin bir ilçe.  O kadar çok ismiyle ünlü ürünleri var ki gidince insanın hepsinden alası geliyor. Mesela Beypazarı kurusu, Beypazarı evleri, Beypazarı sodası, havuç suyu, 80 katlı baklavası, yaprak sarması, damat kurabiyeleri, peştemallı teyzeleri, gümüşler... Bunları yazınca o yörenin insanlarının ne kadar üretken oldukları sonuncuna da varabiliriz.
      Eğer Beypazarı'na yolunuz düşerse ilk yapmanız gereken  Hıdırlık Tepesi'ne çıkıp Beypazarı'nı şöyle bir kuşbakışı izlemek olmalıdır ki neyin nerede olduğunu bilerek gezesiniz. Zaten Beypazarı şehir merkezine girişte kocaman bir havuç maketi sizi karşılıyor ordan hangi ara sokağa girseniz eski Beypazarı evleriyle karşılaşıyorsunuz. Güzel kareler yakalama olasılığınız çok fazla. Özellikle ( kayınbabamın bana hediye ettiği fotoğraf makinasını elime aldığımdan beri)benim gibi fotoğraf hastası olduysanız. Fotoğraf çekenin yanında bulunmanın ayrı bir zorluğu da sürekli ''sen git ben geliyorum'' sözüne muhatap olmasıdır. O yüzden yanınızdakilere can sıkıcı durumlar yaşatmak istemiyorsanız bu işe gönlünü veren arkadaşlarla gitmek en güzeli.Beypazarı Şehir Merkezi


Beypazarı Evleri


Birçok konaklama yeri mevcut


Sanırım çocuklar fotoğraflarının çekildiklerini farkedip bana böyle poz vermeyi tercih ettiler.


Ufacık Beypazarı kurusu


Rengarenk kolyeler 3 TL, 5TL
Bol köpüklü ayranı..Ankara'da böyle bir ayranı 4,50 TL(2012)'den aşağı içemezsiniz. Beypazarı'nda ise sadece 2 TL(2012) idi , Manduz çayı dedikleri kömür ateşinde yapılan çay 1 TL(2012) idi ki Beypazarı bu anlamda gönlümüzü de fethetti.


Rengarenk neredeyse hertürlü bitkiden yapılmış sabunlar...


Kolyem


Hıdırlık Tepesi'ne çıkarken baharat satan teyzeler...

 
Yine tarihi Beypazarı evleri..


Burası da İnözü vadisi... Beypazarı'na varmadan soda şişesi maketinden sağa dönüldüğünde İnözü vadisi'ne ulaşabilirsiniz. Burada birçok tesis var ama en kapsamlısı dostlar tesisi. Dere kenarında çardaklar mevcut. Dağa doğru uzanan yürüyüş yolu da ayrı bir keyif...

0 yorum :

Yorum Gönder

Zaman ayırıp mesaj yazma zahmetinde bulunduğunuz için teşekkürler.
Yorum yazıp alttaki seçenekten anonimi tıklayıp yorumlarınızı yayınlayabilirsiniz.

 

Rukiye'nin Günlüğü Copyright © 2012 Design by Ipietoon Blogger Template